کابل LAN چیست؟

کابل LAN یکی از اجزای مهم شبکه های کامپیوتری به حساب می آید. برای اینکه یک داده از کامپیوتری به کامپیوتر دیگری (تحت شبکه) ارسال شود نیاز به کابل شبکه دارد.

داده باید یک سری مراحل نرم افزاری و سخت افزاری را طی کندتا قابل انتقال باشد.

یل شود و از طریق آن در شبکه منتقل شود . در واقع آن ، رابط بین دستگاه ها در شبکه هست که فقط می تواند صفر و یک (جریان و ولتاژ الکتریکی) را منتقل کند.

انواع کابل :

کابل کواکسیال که دیگر استفاده نمی شود (به خاطر عدم انعطاف و محدودیت اندازه و …). فیبر نوری هم که فعلا گران است و بیشتر در مقاصد نظامی و گسترده استفاده می شود. برای مصارف خانگی فعلا از کابل ۴ زوج به هم تابیده استفاده می شود (همین کابل LAN متداول که در مغازه ها و خانه ها استفاده می کنید ).


شکل ظاهری کابل LAN

شکل ظاهری سوکت کابل شبکه هم مثل سوکت کابل تلفن هست با این تفاوت که پهن تر است چون باید ۸ سیم رو داخل خودش جا دهد. البته لزومی به ۸ سیم نیست چون تا پهنای باند ۱۰۰ مگابیت در ثانیه رو می شود با ۴ سیم ( دو تا زوج سیم ) ارسال و دریافت کرد. نام سوکت کابل شبکه RJ45 هست. RJ مخفف Registered Jack هست. دو سر کابل باید سوکت RJ45 باشد. کابل LAN توسط همین سوکت RJ45 به کارت شبکه دستگاه های مختلف وصل می شود. روی هر کارت شبکه یک پورت LAN وجود دارد که در واقع ورودی همین کابل شبکه است .

کابل شبکه - شرکت آراپل
انواع کابل شبکه - شرکت آراپل

اجزای داخل کابل شبکه یا کابل  LAN

کابل شبکه ۸ سیم با رنگ های مختلف دارد. ۴ رنگ اصلی و ۴ رنگ فرعی. ۴ رنگ اصلی عبارتند از : سبز، آبی، نارنجی و قهوه ای و ۴ رنگ فرعی هم ترکیبی از رنگ های اصلی با رنگ سفید هستند. یعنی سفید سبز، سفید آبی، سفید نارنجی و سفید قهوه ای. یه رنگ اصلی و یک رنگ فرعی با همدیگر تشکیل یه زوج می دهند. سیم های رنگ سبز و رنگ سفید سبز می شود یه زوج که به همدیگر پیچیده شده اند.

رنگ اصلی یا همان رنگ سبز برای ارسال سیگنال مثبت و رنگ فرعی یا همان سفید سبز برای ارسال سیگنال منفی در نظر گرفته شده است.

داخل کابل شبکه ؟

در این شکل، داخل یه کابل رو می بینید. تمام شرایط برای کاهش نویز در نظر گرفته شده است. معمولا در دسته بندی Cat 6 به بعد کابل ها به این شکل طراحی می شوند.

کابل شبکخ - شرکت آراپل

شرکت آراپل

شرکت آراپل تامین کننده انواع کابل ها به صورت جزئی و کلی و ارسال به تمام نقاط کشور